Należy zacząć od wzmianki, że silnik elektryczny jest urządzeniem przetwarzającym energię elektryczną na energię mechaniczną poprzez działanie pól magnetycznych generowanych przez wbudowane w niego cewki. W tym sensie można ją traktować jako rodzaj wirującej maszyny elektrycznej składającej się ze stojana i wirnika. W zależności od warunków, silniki elektryczne mogą być odwracalne, ponieważ zamieniają energię mechaniczną na energię elektryczną, aby działać jako prądnica lub dynamo.
Oprócz tego, co już zostało wspomniane, przypadek elektrycznych silników trakcyjnych stosowanych w lokomotywach można uwzględnić w przypadku samochodów hybrydowych, które są w stanie realizować oba zadania, oczywiście w zakresie, w jakim są odpowiednio zaprojektowane do tego celu.
Silniki elektryczne i ich podstawowe założenia
Silniki elektryczne są rodzajem urządzeń, które są regularnie stosowane w niezliczonych sektorach, takich jak instalacje przemysłowe, komercyjne i prywatne. Z drugiej strony, warto zauważyć, że jego zastosowanie jest szeroko rozpowszechnione w wentylatorach, wibratorach do telefonów komórkowych, pompach, transporcie elektrycznym, sprzęcie gospodarstwa domowego, szlifierkach kątowych i innych rodzajach elektronarzędzi.
Uwzględniając powyższe, silniki elektryczne, w zależności od typu konstrukcji i działania zastosowanego do ich budowy, mogą być napędzane przez źródło prądu stałego lub alternatywnie przez źródło prądu zmiennego. Jeśli chodzi o prąd stały lub stały, to pochodzi on z baterii, Dinamos, paneli słonecznych, zasilaczy, które są zainstalowane wewnątrz tych urządzeń, tak aby mogły pracować z silnikami, a także z prostownikami.
Jeśli chodzi o prąd zmienny, można go zastosować, gdy silniki elektryczne są podłączone bezpośrednio do sieci elektrycznej, alternatory elektrowni awaryjnych, a z kolei do innych dwufazowych lub trójfazowych źródeł prądu zmiennego, takich jak falowniki.
W celu dalszego kontekstualizowania tego typu urządzeń i ich zastosowań, małe silniki mogą być znajdowane przez ludzi nawet w zegarkach elektrycznych. W odniesieniu do silników ogólnego przeznaczenia o bardziej znormalizowanych wymiarach i właściwościach, to właśnie one zapewniają odpowiednią moc do zastosowań przemysłowych. Większe silniki elektryczne są wykorzystywane do napędu sprężarek, zastosowań wieloletnich i pompowania, o mocy znamionowej do 100 MW.