Podczas gdy profesjonalna ocena energetyczna domu jest najlepszym sposobem na określenie, gdzie twój dom traci energię i gdzie możesz zaoszczędzić, możesz przeprowadzić swój własny prosty, ale sumienny spacer i dostrzec wiele problemów w każdym rodzaju domu. Ta DIY ocena energetyczna domu nie będzie tak dokładna jak profesjonalna ocena energetyczna domu, ale może pomóc Ci wskazać niektóre z łatwiejszych obszarów do rozwiązania.
Kiedy przechodzisz przez swój dom, zachowaj listę kontrolną obszarów, które sprawdziłeś i problemów, które znalazłeś, ta lista pomoże ci ustalić priorytety uaktualnień wydajności energetycznej. Nie zakładaj, że tylko dlatego, że twój dom jest niedawno zbudowany – lub nawet nowy – nie ma możliwości oszczędzania energii.
Przewodnik krok po kroku, aby wykonać wspaniałą ocenę energetyczną domu
Energy-saving technology has evolved rapidly over the past few years, outpacing training commonly available to many builders, including some of the most reputable. Let’s start with these DIY energy assessments.
Zlokalizuj wycieki powietrza
Najpierw zrób listę oczywistych wycieków powietrza (przeciągów). Potencjalne oszczędności energii z redukcji przeciągów w domu mogą wynosić od 10% do 20% rocznie, a dom jest generalnie dużo bardziej komfortowy.
Sprawdź, czy nie ma przecieków powietrza w pomieszczeniach, takich jak szczeliny wzdłuż listwy przypodłogowej lub krawędzi podłogi oraz w miejscach styku ścian i sufitu. Sprawdź również, czy nie ma przecieków na zewnątrz domu, zwłaszcza w miejscach, gdzie spotykają się dwa różne materiały budowlane. Inne miejsca, w których należy sprawdzić, czy nie ma przecieków to okna, drzwi, oświetlenie i armatura wodna, przełączniki i gniazdka elektryczne.
Sprawdź również, czy nie ma otwartych klap kominkowych. Zobacz wykrywanie wycieków powietrza, aby uzyskać szczegółowe instrukcje dotyczące samodzielnego wyszukiwania wycieków powietrza.
Sprawdź poziom izolacji
Straty ciepła przez podłogę, sufit i ściany w Twoim domu mogą być bardzo duże, jeśli poziom izolacji jest niższy niż zalecane minimum. Kiedy Twój dom został zbudowany, budowniczy prawdopodobnie zainstalował zalecaną w tamtym czasie ilość izolacji. Biorąc pod uwagę dzisiejsze ceny energii (i przyszłe ceny, które prawdopodobnie będą wyższe), poziom izolacji może być nieodpowiedni, zwłaszcza jeśli masz starszy dom.
Podczas inspekcji poddasza sprawdź, czy pod izolacją poddasza znajduje się bariera dla pary wodnej. Barierą dla pary może być papa, papier Kraft przymocowany do łat z włókna szklanego lub arkusz plastiku. Jeśli nie wydaje się być bariera pary, można rozważyć malowanie wewnętrznych sufitów z farbą bariery pary. To zmniejsza ilość pary wodnej, która może przejść przez sufit. Duże ilości wilgoci mogą zmniejszyć skuteczność izolacji i promować uszkodzenia strukturalne.
Kontrola urządzeń grzewczych i chłodzących
Sprawdzać sprzęt grzewczy i chłodzący co roku lub zgodnie z zaleceniami producenta. Jeśli masz piec z wymuszonym obiegiem powietrza, sprawdź swoje filtry i wymień je w razie potrzeby. Ogólnie rzecz biorąc, należy je wymieniać mniej więcej raz na miesiąc lub dwa, zwłaszcza w okresach wysokiego zużycia lub jeśli w domu panuje niska jakość powietrza wewnętrznego.
Jeśli jednostka ma więcej niż 15 lat, powinieneś rozważyć wymianę systemu na jedną z nowszych, energooszczędnych jednostek. Nowa jednostka znacznie zmniejszyłaby zużycie energii, zwłaszcza jeśli istniejący sprzęt jest w złym stanie. Sprawdź, czy w przewodach wentylacyjnych nie ma smug brudu, zwłaszcza w pobliżu szwów. Wskazują one na przecieki powietrza i powinny być uszczelnione za pomocą kitu kanałowego. Zaizoluj wszystkie kanały lub rury, które przechodzą przez nieogrzewane przestrzenie.
Urządzenia i elektronika
Wybrane urządzenia i sprzęt elektroniczny oraz sposób ich użytkowania wpływają na zużycie energii i koszty. Sprawdź, jakie urządzenia i sprzęt elektroniczny znajdują się w Twoim domu i oszacuj ich zużycie energii. Rozważenie strategii zmniejszenia zużycia energii przez urządzenia AGD i RTV.
Możesz rozważyć następujące kwestie:
- Odłączanie urządzenia, gdy nie jest używane, aby zapobiec obciążeniom fantomowym.
- Zmiana ustawień lub rzadsze korzystanie z urządzenia.
- Zakup nowego, bardziej wydajnego produktu.
- Wykorzystanie inteligentnych systemów zarządzania energią w domu do monitorowania i kontrolowania zużycia energii przez urządzenia.
Plan dla całego domu
Po tym jak wiesz gdzie twój dom traci energię, zrób plan zadając sobie kilka pytań:
- Ile pieniędzy wydajesz na energię?
- Gdzie są największe straty energii?
- Jaki jest twój budżet?
- Ile masz czasu na konserwację i naprawy?
- Czy można wykonać pracę samodzielnie, czy trzeba zatrudnić wykonawcę?